Відзначення пам'яті Івана Мазепи20 березня у Батурині відзначали день народження видатного державно-політичного та культурного діяча, церковного благодійника, гетьмана України Івана Мазепи. У цей день, у свято Похвали Пресвятої Богородиці, єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон звершив Божественну літургію у Свято-Воскресенському храмі Цитаделі, після якої відслужив літію за упокій душі раба Божого Іоана і всіх, хто невинно загинув під час Батуринської трагедії.

Його преосвященству співслужили настоятель Свято-Покровського храму Батурина протоієрей Роман Кривко та клірик кафедрального храму святої великомучениці Катерини священик Михаїл Болюк.

Відзначення пам'яті Івана Мазепи

Після заупокійної молитви архіпастир виголосив слово, у якому відзначив вагомий внесок, зроблений гетьманом Мазепою у розбудову української козацько-гетьманської держави, а також його благодійництво для утвердження і розвитку духовності та Православної віри серед нашого народу.

Відзначення пам'яті Івана Мазепи

Після молитви відбулося покладання квітів до хреста, який був встановлений в пам’ять жертв Батуринської трагедії. Цього дня всі діти та молодь містечка мали змогу відвідати Цитадель та прилучитися до вивчення історії гетьманської столиці.
Відзначення пам'яті Івана Мазепи

Нагадаємо, що коштом Івана Мазепи було збудовано, реставровано та оздоблено велику кiлькiсть церковних споруд. Найвiдомiшими з них були будiвлi в таких монастирях, як Києво-Печерська Лавра, Пустинно-Миколаєвський, Братський Богоявленський, Кирилiвський, Золотоверхо-Михайлiвський, Чернiгiвський Троїцько-Iллiнський, Лубенський Мгарський, Густинський, Батуринський Крупницький, Глухiвський, Петропавлiвський, Домницький, Макошинський, Бахмацький, Каменський, Любецький, кафедральнi собори у Києвi - Святої Софiї, Переяславi та Чернiговi, церкви в Батуринi, в Дiгтярiвцi та iншi.

Відзначення пам'яті Івана Мазепи

Гетьман Іван Мазепа також опiкувався станом Православної церкви за межами України. Серед подарункiв, зроблених Мазепою iноземним православним патрiархатам, найбільш відомим є срiбна плащаниця, що зберiгається у вiвтарi грецького православного собору Воскресіння при Гробi Господньому в Єрусалимi i використовується лише в особливо урочистих випадках. Iншим вiдомим дарунком було Євангелiє 1708 р., переписане та оздоблене гравюрами коштом для богослужбового вжитку православних сiрiйцiв м. Алепо. Крiм цих подарункiв, гетьман видiляв певнi кошти на милостинi та допомогу православним християнам за кордоном.

Іван Мазепа любив і піклувався про Чернігів, завдяки його фінансової підтримки споруджено унікальні пам’ятки архітектури – Колегіум, Троїцький собор. На його замовлення виготовлено срібні царські врата для Борисоглібського собору, які й нині прикрашають храм-музей. Опікувався гетьман і П’ятницьким монастирем та друкарнею Троїцького монастиря. Завдяки Івану Мазепі Чернігів наприкінці ХVІІ ст. – у XVIII ст. був визначним культурно-духовним центром.

Прес-служба Чернігівської єпархії