Святитель Григорій Богослов7 лютого Церква вшановує пам'ять святителя Григорія Богослова, архиєпископа Константинопольського(389).
Святий Григорій Богослов (326-389 рр.) був сином Григорія (згодом єпископа Назіанського) і Нонни, жінки високих моральних правил. Ще до народження сина вона обіцяла присвятити його Богові і використала всі можливості, щоб схилити його волю на служіння Господу. Виховання, дане йому матір’ю, святитель Григорій вважав для себе найважливішим. Маючи великі здібності, святий Григорій здобув прекрасну освіту: він вчився в школах Кесарії Палестинської, де була багата бібліотека, зібрана мучеником Памфілом, в Олександрії, де вивчав творіння Орігена, і, нарешті, в Афінах, де особливо зблизився зі святим Василієм Великим, з яким знайомий був ще раніше, і дружбу з яким вважав кориснішою за саму найвищу школу. У святих друзів в Афінах була одна кімната, один спосіб життя; їм були знайомі тільки дві дороги: одна вела до храму Божого, інша – в училище. В Афінах святий Григорій познайомився з Юліаном (на призвисько «Відступник», який, ставши імператором, відрікся від християнства і намагався відродити язичництво в Римській імперії (361-363 рр.). У віці 26 років Григорій прийняв хрещення.

Після повернення на батьківщину, святий Григорій довгий час ухилявся від прийняття будь-якої світської посади. Роздуми про Бога, молитва, читання слова Божого, написання натхненних слів і пісень, і служіння стареньким батькам – були його заняттям. Деякий час він провів зі своїм другом Василієм в його пустелі, і цей час вважав найщасливішим в житті. Батько його, який був вже єпископом, потребував помічника, і тому викликав його з пустелі в Назіанзен і рукоположив в пресвітери. Вже цей сан так злякав Григорія своєю висотою і важкістю зв'язаних з ним обов'язків, що він віддалився до пустелі. Заспокоївши там хвилювання духу, він повернувся до батька і прийняв на себе священиче служіння, втішаючись, що він, служивши Богові, допомагає і старому батькові в його турботах про паству.

Тим часом, його друг, Василій Великий, вже досяг високого сану архиєпископа. Бажаючи мати відданого і освіченого помічника в управлінні великою областю, святий Василій запропонував Григорію місце головного протопресвітера при своїй кафедрі, але св. Григорій ухилився від прийняття цієї почесної і впливової посади. Через деякий час після цього відбулося висвячення Григорія в єпископа міста Сасима. Але він відмовився від прийняття самої посади і, як співправитель (вікарій), продовжував служити своєму батькові і назіанзській пастві. У 374 році помер батько Григорія, а слідом за ним і його мати. Святий Григорій продовжував деякий час працю батька по управлінню назіанзською церквою, але сильно захворів. Видужавши, він віддалився в усамітнену обитель, де в пості і молитві пробув близько трьох років.

Але великий світильник не міг сховатися в чернечій келії. Вибраний православними єпископами і мирянами на престол архиєпископа в Константинополі, він прибув туди в епоху найсильнішого владарювання аріан, коли ними були захоплені всі храми в столиці. Св. Григорій зупинився в будинку своїх знайомих. Одну з кімнат переробив в храм, назвавши її Анастасією, що означає «воскресіння», з надією, що тут воскресне Православ'я, і почав проповідувати. Аріани засипали його насмішками і образами, кидали в нього каміння, підсилали до нього таємних вбивць. Але народ впізнав свого істинного пастиря і почав ходити до його кафедри. Сильним своїм словом, прикладом свого життя і пастирською старанністю він перемагав ворогів Церкви. Люди у величезній кількості сходилися зі всіх кінців послухати його натхненні проповіді. Щодня тисячі людей з єресі поверталися до Православної Церкви.

Нарешті, вже після того, як прийшов до влади православний імператор Феодосій (379-395 рр.), аріани були вигнані з храмів столиці. Коли з’явилася єресь Македонія (Македоній заперечував Божество Святого Духа), святий Григорій боровся проти неї і брав живу участь в засіданнях ІІ Вселенського Собору. Виконавши свій подвиг, він відмовився від Константинопольської кафедри, сказавши: «Прощавай, кафедра, – це заздрісна і небезпечна висота!» Святий Григорій віддалився до рідного селища Аріанз, поблизу Назіанзена, і тут в суворих аскетичних подвигах провів останні роки свого життя.

За свої високі богословські творіння святитель Григорій отримав від Церкви почесне найменування Богослова і вселенського вчителя, а за здатність проникати думкою до найглибших таємниць віри і виражати незбагненні її істини з прозорою ясністю і суворою точністю Церква в одній з молитов називає його розумом найвищим. Проповіді його насичені такою поезією, що багато фраз з них було використано (святим Іоаном Дамаскіним та іншими) для святкових пісноспівів.

Підготував Микола Ященко