Святитель Іоан Золотоустий9 грудня Православна Церква молитовно згадує славне та чудесне перенесення мощів святителя Іоана Золотоустого(438).

Іоан Золотоустий – великий вселенський вчитель та ієрарх, помер в 407 році в місті Комани на шляху до місця заслання, засуджений через підступництво імператриці Євдоксії за сміливе викриття пороків, які панували в Константинополі. Перенесення його чесних мощів з Коман до Константинополя відбулося в 438 році, через 30 років після смерті святителя, за часів правління сина Євдоксії імператора Феодосія II (408-450).

Святитель Іоан Золотоустий користувався гарячою любов'ю і глибокою пошаною серед народу, і скорбота про його передчасну смерть жила в серцях християн. Учень святителя Іоана, святий Прокл, Патріарх Константинопольський (434 - 447), звершуючи Богослужіння в храмі Святої Софії, виголосив проповідь, в якій, прославляючи святителя Іоана, говорив: «О, Іоан! Життя твоє багатостраждальне, але смерть славна, гріб твій блаженний і подяка багата по благодаті і милосердю Господа нашого Ісуса Христа. О, благодать, перемагаюча межі, місце і час! Місце перемогла любов, межі знищила незабутня пам'ять, і місцем не обмежилися чудеса святителя». Присутні в храмі, глибоко зворушені словом святителя Прокла, не дали навіть йому закінчити проповідь і почали одностайно благати Патріарха клопотати перед імператором, щоб мощі святителя Іоана були перенесені до Константинополя. Імператор, переконаний святителем Проклом, дав згоду і повелів перенести мощі святителя Іоана, але послані ним люди ніяк не могли підняти святі мощі до тих пір,
поки імператор, зрозумівши свою помилку, не прислав послання до святителя Іоана, смиренно просячи у нього прощення за себе і за свою матір Євдоксію. Послання зачитали біля гробу святителя Іоана і після цього легко підняли мощі, внесли їх на корабель і доставили до Константинополя. Рака з мощами була поставлена в церкві святої мучениці Ірини. Патріарх відкрив труну: тіло святителя Іоана виявилося нетлінним. Цар, припавши до труни із сльозами, просив вибачення. Народ весь день і ніч не відходив від раки. На ранок рака з мощами святителя була перенесена в церкву святих Апостолів. Народ викликував: «Прийми престол твій, отче!» Тоді Патріарх Прокл і клірики, які стояли біля раки, побачили, що святитель Іоан відкрив вуста і промовив: «Мир всім».

У IX столітті на свято на честь перенесення мощей святителя Іоана Золотоустого написані церковні піснеспіви.

Підготував Микола Ященко