Рівноап. Кирил, учитель слов'янський27 лютого Православна Церква вшановує пам’ять рівноапостольного Кирила, учителя слов’янського (869).Святий рівноапостольний Кирил, учитель Слов’янський (до прийняття схими - Констянтин), і старший брат його Мефодій (пам'ять 6 квітня) за походженням слов'яни, народилися в Македонії, в місті Солуні. Святий Кирил здобув блискучу освіту, з 14-річного віку виховуючись разом із сином імператора. Він рано прийняв сан пресвітера. Після повернення до Константинополя був бібліотекарем соборної церкви і викладачем філософії. Святий Кирил з успіхом вів дебати з єретиками іконоборцями і з магометянами. Прагнучи до усамітнення, він віддалився на гору Олімп до свого старшого брата Мефодія, але усамітнення його продовжувалася недовгий час. Обидва брати були відправлені в 857 році імператором Михаїлом в місіонерську подорож для проповіді християнства у хозар. По дорозі вони зупинялися в Херсоні і знайшли там мощі священномученика Климента, папи Римського. Прибувши до хозарів, святі брати розмовляли з ними про християнську віру. Переконаний проповіддю святого Кирила князь хозарів і з ним весь народ прийняли християнство. Вдячний князь хотів нагородити проповідників багатими дарами, але вони відмовилися від цього і просили князя відпустити з ними на батьківщину всіх грецьких полонених. Святий Кирил повернувся до Константинополя з 200-ма відпущеними полоненими.
Ікона рівноап. Кирила і Мефодія
Ікона рівноапостольних Кирила і Мефодія

У 862 році почалася головна справа святих братів. На прохання князя Ростислава імператор відправив їх до Моравії для проповіді християнства на слов'янській мові. Святі Кирил і Мефодій за одкровенням Божим склали слов'янський алфавіт і переклали слов'янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир і багато Богослужбових книг. Вони ввели Богослужіння на слов'янській мові. Потім святі брати були викликані до Риму на запрошення Римського папи, де папа Адріан ІІ зустрів їх з великою честю, бо вони принесли туди мощі священномученика Климента, папи Римського. За природою хворобливий і слабкий, святий Кирил від багатьох праць невдовзі захворів і, прийнявши схиму, помер в 869 році (в 42-а роки).
Базиліка святого Климента
Базиліка св. Климента, де похований рівноап. Кирил

Перед смертю він заповідав своєму братові продовжити християнську освіту слов'ян. Похований святий Кирил в римській церкві святого Климента, де опочивають мощі цього священномученика, принесені до Італії з Херсонеса словенськими вчителями.

Підготував Микола Ященко