Преподобний Амфілохій Почаєвський12 травня Православна Церква вшановує пам'ять преподобного Амфілохія Почаївського (1971).

Преподобний Амфілохій Почаївський (у миру Яків Головатюк) народився 1894 року в с. Мала Їловиця Шумського р-ну, що на Тернопільщині. 1925 року став послушником Почаївської лаври, а 1932-го був пострижений у чернецтво з ім’ям Йосиф. Отримав отець Йосиф від Господа дар прозорливості та чудотворення. Очевидці свідчать, що співробітники тодішньої влади всіляко намагалися його позбутися. Один раз надвечір прийшли з носилками, зв’язали його і понесли, маючи намір скинути з галереї. Люди, що все те бачили, запротестували, а отець Йосиф спокійно сказав: «Далеко не понесете». Господь не дозволив насильникам поглумитися над Своїм угодником. По дорозі до Лаври один осліп, іншому руку відняло, третьому – ногу. Вони кричали, просили в отця прощення, розв’язуючи його. Він їх благословив і відпустив з миром здоровими».

За те, що не допустив закриття храмів, йому жорстоко мстилися, утримували в психіатричній лікарні. А в грудні 1965 р. його побили, відвезли за село й викинули посеред болота. Коли ж старця розшукали, таємно віднесли до Лаври, там він прийняв ще суворішу чернечу обітницю – схиму – з ім’ям Амфілохій і все-таки одужав. Знову став пророкувати і зцілювати. З усього Радянського Союзу приїжджали до нього стражденні.

Помер старець 1 січня 1971 року від отруєння однієї з послушниць. Але зцілення продовжувалися й на його могилі. 2002 року його мощі дістали з землі й розмістили в печерній церкві поруч із нетлінними останками преподобного Іова Почаївського та зарахували до лику святих.

Джерело: Волинська єпархія