Архидиякон Стефан15 серпня Православна Церква молитовно згадує перенесення мощів першомученика архидиякона Стефана з Єрусалима до Константинополя (бл. 428), а також знайдення мощів праведних Никодима, Гамаліїла і сина його Авива.

Після того, як святий першомученик архидиякон Стефан був побитий іудеями камінням, святе тіло його кинули без поховання на поживу звірам і птахам. Проте на другу ніч знаменитий іудейський законовчитель Гамаліїл, який почав схилятися до віри в Ісуса Христа як в Месію і який захистив апостолів в синедріоні (Дії. 5, 34-40), послав відданих йому людей забрати тіло першомученика. Гамаліїл поховав його на своїй землі, в печері, недалеко від Єрусалиму. Коли помер таємний учень Господа, Никодим, який приходив до Нього вночі (Ін. 3, 1-21; 7, 50-52; 19, 38-42), Гамаліїл також поховав його поблизу гробу архидиякона Стефана. Потім і сам Гамаліїл, який прийняв святе Хрещення разом зі своїм сином Авівом, був похований біля першомученика Стефана і святого Никодима. У 415 році мощі святих були знайдені і урочисто перенесені до Єрусалиму архиєпископом Іоаном і єпископами Єлевферієм Севастійським і Єлевферієм Ієрихонським. З того часу від мощів почали здійснюватися зцілення.

Згодом, за часів правління святого благовірного царя Феодосія Молодшого (408-450), мощі святого першомученика Стефана були перевезені з Єрусалима до Константинополя і покладені в церкві на честь святого диякона Лаврентія, а після побудови храму на честь першомученика Стефана перенесені туди 2 серпня.

Прес-служба Чернігівської єпархії