Serbsri-svyati12 листопада – день пам’яті святого Стефана Милютина, короля Сербського (1320), брата його Драгутина (1316) і матері їхньої Єлени (1306, Серб.).

Святий Стефан був молодшим сином короля Стефана - Уроша I і онуком першовінчаного короля святого Стефана (пам'ять 24 вересня). Він правив Сербією з 1275 по 1320 рік. Престол Стефан Милютин отримав від старшого брата свого Драгутина, вірного християнина, який після недовгого царювання передав владу братові, а сам, полюбивши відлюдництво, затворився в Сремі, де вершив таємні подвиги в ямі-могилі, викопаній власноручно. У своєму праведному житті святий Драгутин багато трудився в наверненні до істинної віри єретиків-богомилів. Помер він 2 березня 1316 року.

Святий Стефан Милютин, ставши королем, мужньо, словом і ділом, часто із зброєю в руках, захищав православних сербів і інші єдиновірні народи від численних ворогів. Благочестивий Стефан не забував дякувати Господу за всі Його благодіяння. Він побудував більше 40 храмів, безліч монастирів і благодійних будинків. Особливо піклувався святий про афонські монастирі.

Коли сербське королівство занепало, монастирі залишилися вогнищами національної культури і Православ'я в сербському народі. Святий Стефан помер 29 жовтня 1320 року і був похований в Баньській обителі. Через два роки були відкриті його нетлінні мощі.

Свята Єлена, благочестива мати своїх святих синів, після смерті чоловіка все життя присвятила богоугодним справам: будувала будинки для зубожілих поселян, влаштовувала обителі для охочих жити в чистоті і дівстві. Поблизу міста Спіча вона спорудила Речеський монастир і наділила його угіддями. Перед своєю смертю свята Єлена прийняла іночество і відійшла до Господа 8 лютого 1306 року.

Прес-служба Чернігівськї єпархії