26 лютого 2017 р., в неділю перед початком Великого посту, коли згадується вигнання Адама з раю, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій очолив служіння Божественної літургії у кафедральному соборі святої вмц. Катерини м. Чернігова.

Після читання Євангелія він сказав проповідь про природу гріха, причину вигнання Адама з Раю після гріхопадіння та про можливість для нас повернення в Рай завдяки Господу Ісусу Христу.

«У Раю прабатьки наші спілкувалися з Богом лицем до лиця, але гріх, який є противленням волі Божій, утворив духовну прірву між творінням і Творцем. Тому нечиста через зло, спотворена гріхом у самій своїй природі людина вже не могла залишитися у місці святості та була вигнана з Раю, врата якого закрилися.

Нестриманість стала причиною гріхопадіння. А через стриманість, яка є сутністю посту, через покаяння, якого не виявив Адам, коли Бог запитав його про порушення заповіді – ми знову можемо увійти в Рай завдяки жертві нашого Спасителя» – зазначив владика.

Також ієрарх підкреслив важливість прощення гріхів ближнім як умову нашого прощення. «Ми чули з Писання, що прощення нас Богом обумовлене прощенням нами наших ближніх. Прощення не означає змішання добра і зла, відмову від того, щоби зло називати злом і його відкидати та засуджувати.

Сутність прощення – у нашій відмові від помсти за вчинене нам зло, у відмові від осудження особи грішника тоді, коли ми осуджуємо гріх, у щирому визнанні одного лише Бога Суддею, Який краще за нас знає, кого, в який час та у якій мірі помилувати чи покарати, засудити чи виправдати, дати ще можливість для виправлення або негайно винести справедливе судження над злочинцем.

Люби грішника і ненавидь гріх – навчають святі отці. І ми, входячи у час Великого посту, маючи потребу прощення власних провин, повинні простити провини ближніх перед нами. Щоби Бог простив нам провини наші, як і ми прощаємо винуваццям нашим» – сказав архієпископ.

Для звершення протягом першого тижня Великого посту в середу і п'ятницю Літургій Ранішеосвячених Дарів під час богослужіння були приготовлені два додаткових Агнці, напоєні Кров'ю Христовою.

26 лютого в Україні та у світі відзначався День спротиву окупації Криму. Владика Євстратій після заамвонної молитви коротко сказав про цю подію та закликав громаду помолитися за наших братів та сестер, які перебувають у Криму в кайданах російського поневолення, та за Божу допомогу в звільненні українського півострова від окупації. Під час ектенії були піднесені особливі прохання за звільнення поневолених, а потім була виголошена молитва за Україну.

Після завершення богослужіння з благословення архієпископа Євстратія настоятель собору протоієрей Роман Кіник на запрошення Кримської громади Чернігова також звершив молитву біля пам'ятника Борцям за волю України.