4-5 березня 2017 р., в першу неділю Великого посту, коли відзначається Торжество Православ’я та у Катерининському кафедральному соборі вшановується чудотворна ікона Богородиці «Дубенська-Чернігівська», архієпископ Чернігівський Євстратій очолив урочисті богослужіння.

4 березня ввечері владика очолив Всенічне бдіння. На вечірні була звершена літія з благословенням хлібів, пшениці, вина та олії. На утрені під час полієлею було проспіване величання Божій Матері перед Її чудотворним мироточивим образом, що іменується «Дубенський-Чернігівський». На каноні ієрарх помазував богомольців освяченим єлеєм.

5 березня, в неділю Торжества Православ’я, архієпископ Євстратій очолив служіння Божественної Літургії.

Після читання Євангелія він сказав проповідь про історію встановлення свята і про значення іконошанування.

«Через шанування святих ікон ми стверджуємо істинність Боговтілення. Адже Бог за своєю природою невидимий. Однак друга Особа Пресвятої Троїці, Бог-Слово, воплотився, істав істинним Сином Людським, а тому Його бачили, і вигляд Його можна зображати. Хто ж заперечує можливість зображати Спасителя, той ставить під сумнів саму істину Боговтілення.

Ми не просто зображаємо Господа Ісуса Христа, але ми і звершуємо поклоніння такому зображенню, і коли шануємо образ, то віддаємо належне Сину Божому, як Першообразу. Ми не боготворимо матеріали ікони, ми не служимо іконі як Богу, тому іконошанування не є ідолопоклонством. Адже ідол вважався язичниками божеством і є зображенням не Бога, але бісів, що привласнили собі найменування божества. Ми ж, віддаючи належну честь образу, служимо через поклоніння істинному Богу.

Окрім Сина Божого ми в іконах зображаємо Діву Марію, ангелів, святих, події священної історії, пов’язані з нашим спасінням. Ми шануємо їх не як якихось богів, але як нерукотворні образи істинного Бога, які освятилися Духом Святим і уподібнилися Богові. Бо від сотворення кожна людина є образом Божим, і кожна людина здатна уподібнитися до Бога, з Його благодатною допомогою. Здатна до богоподібності кожна людина, але не кожна досягає цього, бо є святі, а є раби гріха, які мають образ Божий, але уподібнюються не Богу, а дияволу, рабами якого стають через гріх.

Тож коли ми шануємо святих, то через них ми шануємо Бога, який освятив їх, і шануючи живі образи, воздаємо шану Джерелу Життя, Творцю і Первообразу.

Те, що шанування ікон угодне Богові, засвідчується серед іншого чудесами, які Бог звершує через них. І ми маємо радість зберігати у цьому храмі чудотворний образ Богородиці, іменований «Дубенський-Чернігівський». Ця ікона є мироточивою, і за молитвами перед нею Бог дотепер звершив багато чудес, свідками чого є всі ми. Не ікона звершує ці чудеса, і навіть не Сама Пречиста Владичиця, але Божественна благодать, сила Духа Святого діє через ікону, бо лише Бог є джерелом чудес» – розповів ієрарх серед іншого у проповіді.

Наприкінці літургії більшість богомольців приступили до Святого Причастя.

За уставом після літургійного відпусту був звершений молебень Торжества Православ’я з виголошенням вічної пам’яті спочили подвижникам та поборникам Православ’я і многоліття Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету, іншим православним Патріархам та ієрархам і всім сучасним служителям Слова Божого та подвижникам Православ’я. Молебень завершився подячним гімном святителя Амвросія Медіоланського «Тебе Бога Хвалимо».