6-9 березня 2017 р. було проведено роботи зі встановлення останніх елементів нового іконостасу в кафедральному соборі святої великомучениці Катерини – ікон на Царських вратах та над дияконськими вратами, фрагментів різьблення та особливої окраси – козацьких гербів.

Новий іконостас у стилі козацького бароко був виготовлений в надзвичайно стислі строки, менше ніж за рік, хоча роботи такого об’єму здійснювалися раніше за два і більше років. Тому деякі елементи оздоблення, які складають менше 5%, просто фізично не були готові до дня освячення 7 грудня 2016 р. Тож після завершення різдвяно-новорічних свят рівненські та волинські майстри під керівництвом Віталія Бугринця продовжили роботу.

З 6 березня 2017 р. завершальні елементи були встановлені на іконостасі. В першу чергу це вісім писаних ікон, які прикрашають Царські врата – зображення чотирьох апостолів-євангелистів та двочасна ікона Благовіщення Богородиці, а також образи святителя Спиридона Тримифунтського і великомученика Пантелеймона над дияконськими вратами. Ікони цих двох святих встановлені тому, що у храмі зберігаються часточки їхніх чесних мощей.

Окрім цього було завершено встановлення різьблених елементів, якими прикрашений простір арки Царських врат, площини між колонами намісного ряду та деякі інші деталі іконостасу. Верхня частина іконостасу була оздоблена декоративними кубками.

Але найбільш прикметною деталлю стали зображення чотирьох гербів, вміщені у картуші під іконами основного ряду: гетьмана Івана Мазепи – під образом Спасителя; гетьмана Павла Полуботка, чернігівського полковника – під іконою Богородиці; чернігівського полковницького роду Лизогубів, фундаторів храму – під храмовим образом святої Катерини; Війська Запорізького – під іконою останнього кошового отамана Січі святого праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського).

«Є історичні свідчення того, що у першому, оригінальному іконостасі, були зображення козацьких гербів – зазначив з цього приводу архієпископ Чернігівський Євстратій. – І коли ми готували проект відтворення, було вирішено, що новий іконостас повинен відображати зв’язок храму з козацькою та чернігівською історією. Тому серед ікон вміщено Покрову Козацьку та зображення святого праведного Петра Калнишевського, а також чернігівських ієрархів Феодосія Углицького й Іоана Максимовича, мучеників князя Чернігівського Михаїла та боярина його Федора.

Ми хотіли відтворити і герби, які би нагадували як про нашу історію, так і про гетьманів, полковників та козаків, які завжди були оборонцями православної віри й меценатами Церкви. Було обрано герби тих, хто пов’язаний водночас і з історією України, і з чернігівською давниною. Вміщені герби у картушах під основним рядом ікон на знак дару, який їхні носії склали перед Богом і Його Святими» – підкреслив архієпископ.

Іконостас споруджений завдяки підтримці народного депутата від Чернігова Сергія Березенка та ктиторством відомого мецената, підприємця і громадського діяча Андрія Мацоли.

Фото Наталії Бойко та Сергія Чернякова