8 квітня 2017 р. для громади вірних Київського Патріархату в Козельці та для всієї Чернігівської єпархії відбулася історична подія – після понад десятиліття боротьби за повернення Вознесенського храму віруючим відбулося його освячення. На запрошення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія освячення престолу і першу Божественну літургію на ньому звершив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Предстоятелю співслужили Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт, архієпископ Євстратій, духовенство Чернігівської єпархії, а також з Києва, Київщини і Черкащини.

Збудований у ХІХ столітті храм Вознесіння Господнього в Козельці в часи державного безбожництва розділив долю багатьох інших святинь – богослужіння в ньому було припинене, внутрішнє убранство – знищене. Тривалий час церковну будівлю використовували з господарською метою. А у 1988 р., коли в СРСР храми почали передаватися віруючим, у Вознесенській церкві було розташовано етнографічно-краєзнавчий музей.

Через ставлення місцевої та центральної влади, яка тоді підтримувала Московський Патріархат, до  2005 р. на Козелеччині не було можливості зареєструвати жодної громади Київського Патріархату. Після перемоги Помаранчевої революції та з прибуттям до району протоієрея Андрія Пилипчака, який активно став розбудовувати українське церковне життя, ситуація стала поліпшуватися. Новоутворена громада УПЦ КП в Козельці звернулася з проханням надати їй можливість звершувати молитви у Вознесенському храмі. Однак коли на Різдво Христове 2006 р. з дозволу керівництва райдержадміністрації відбулася перша літургія – ця подія викликала шалений опір прихильників МП, було підключено всі важелі впливу, в тому числі правоохоронні органи, для того, щоби не допустити повернення храму віруючим української Церкви.

Адже до того часу Московський Патріархат, маючи в своєму розпорядження три храми, в тому числі величний гетьманський собор Різдва Пресвятої Богородиці, розташований буквально в одному кварталі від Вознесенської церкви, відчував себе на Козелеччині монополістом. І його представниками було офіційно заявлено, що існування Київського Патріархату вони не хочуть і «не допустять».

Відтоді протягом понад десятиліття громада боролася за своє право на храм, богослужіння звершували поруч під відкритим небом, зверталися у різні інстанції. Однак добитися правди вдалося лише тепер.

З приходом до Козельця нового настоятеля протоієрея Ярослава Гики життя громади активізувалося. І плодом спільних зусиль став дозвіл обласної влади на умовах оренди щотижня у недільні та святкові дні звершувати богослужіння у Вознесенському храмі, першим з яких стала архієрейська літургія на минулорічне храмове свято. А в лютому цього року сесія Чернігівської обласної ради одноголосно ухвалила рішення про передачу Вознесенської церкви єпархії Київського Патріархату. Музей, розташований у храмі, має бути перенесений до іншого приміщення.

8 квітня, у день, коли Церква згадує воскресіння Лазаря, через освячення відбулося і воскресіння храму як Дому Божого та місця молитви.

Зранку на в’їзді до Козельця Святійшого Патріарха Філарета зустріли архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, заступник голови – керівник апарату Чернігівської обласної державної адміністрації Наталія Романова, керівник відділу у справах релігій департаменту ОДА Олексій Степаненко. Також привітала Патріарха народний депутат України Оксана Білозір, яка на запрошення чернігівського архієрея прибула розділити радість свята.

А вже біля храму Предстоятеля Київського Патріархату вітали голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч, перший заступник голови Чернігівської обласної ради Валентин Мельничук, голова Козелецької райдержадміністрації Володимир Швед, голова Чернігівського земляцтва у м. Києві Віктор Ткаченко, директор Департаменту культури Чернігівської ОДА Олександр Левочко, інші гості. За українським звичаєм Святійшому Владиці піднесли коровай.

Не зважаючи на дощову погоду до храму зібралися сотні віруючих, в тому числі паломники, які спеціально прибули до Козельця. Під звуки дзвонів Патріарх увійшов до церкви щоби очолити освячення та літургію. Під час освячення багатьох вразила здавалося б випадкова деталь: електричне світло, яке ще зранку було в храмі, перед прибуттям гостей зникло, і початок служби відбувався при свічках. Але наприкінці чину освячення, коли весь храм заспівав козацьке «Многії літа!», раптом світло увімкнулося – і саме на словах «За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ!»

Наприкінці літургії проповідь виголосив Святійший Патріарх Філарет. Він підкреслив вагоме значення події, яка сталася – відродження храму як місця молитви і богослужіння.

Після відпусту зі словом подяки до Патріарха і присутніх гостей звернувся архієпископ Євстратій, який підніс Предстоятелю букет квітів та просфору як знак спільної молитви.

За вагомий внесок у відродження Вознесенського храму Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет нагородив орденом Архістратига Михаїла голову Чернігівської ОДА Валерія Куліча, орденами Святителя Миколая – голову Чернігівської обласної ради Ігоря Вдовенка (який був відсутній через хворобу) та мецената Ігоря Бойка, а його дружину Ірину – Медаллю св. Юрія Переможця. Медалями св. Юрія були також нагороджені Наталія Романова, Володимир Швед, Олександр Левочко, настоятель парафії протоієрей Ярослав Гика. Благословенні Патріарші грамоти з нагрудною відзнакою отримали Олексій Степаненко, благочинний району протоієрей Андрій Пилипчак, одна з найактивніших парафіянок Галина Мачача. Також Благословенні грамоти були вручені колишньому настоятелю протоієрею Василію Томкевичу і низці активних парафіян.

Зі словами вітання до присутніх звернулися Валерій Куліч, народний депутат України Оксана Білозір, голова партії «Свобода» Олег Тягнибок, депутат Чернігівської обласної ради від Радикальної партії Олег Авер’янов. Олег Тягнибок подарував храму велику ікону Вознесіння та богослужбові ризи, а Олег Авер’янов – підсвічники та богослужбові книги. Завершилося богослужіння козацьким многоліттям.

Перед виходом з храму Патріарх дав інтерв’ю місцевим ЗМІ, а потім благословив численних богомольців. Після обіду Предстоятель і гості відбули з Козельця.

Завершився урочистий, святковий день. Але переможне завершення боротьби вірних Київського Патріархату за право молитися у храмі стало лише початком нового етапу в житті парафії – етапу внутрішнього і зовнішнього опорядження храму, зростання громади духовного і чисельністю. Нехай Господь благословить, щоби довіку у відродженій Вознесенській церкві лунала молитва – на Україну, за її волю, за народ!

Прес-служба Чернігівської єпархії