На запрошення голови Комісії Сейму Республіки Польща у справах національних і етнічних меншин пана Мирона Сича, з благословення Святійшого Патріарха Філарета, 6-10 жовтня 2013 р. делегація Київського Патріархату у складі преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, та преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, відвідала Польщу.

6 жовтня, в перший день візиту, голова Управління зовнішніх церковних зв’язків Київського Патріархату преосвященний архієпископ Іларіон та секретар Священного Синоду преосвященний архієпископ Євстратій взяли участь у заходах 13-го Міжнародного фестивалю церковної музики у м. Гіжицьку (Вармінсько-Мазурське воєводство, Республіка Польща).

Недільного ранку владик і хор духовенства Дубенського благочиння (Рівненська єпархія) у храмі Святої Троїці УГКЦ в м. Гіжицьку тепло вітали настоятель та громада. Після завершення богослужіння, на запрошення настоятеля, архієпископ Євстратій виголосив проповідь на тему євангельського читання про християнську любов.

Того ж дня о 16 годині у римо-католицькому костелі Святого Казимира відбувся гала-концерт фестивалю, почесними гостями якого були архієреї Київського Патріархату. Після концерту відбулося прийняття, в якому взяли участь владики Іларіон та Євстратій, посол (депутат) Сейму Республіки Польща Мирон Сич, представники керівництва Об’єднання українців у Польщі на чолі з головою ОУП Петром Тимою, духовенство УГКЦ, представник влади області віце-маршалок воєводства Ярослав Солома, представники місцевої влади.

Того ж дня архієпископ Іларіон у справах відбув до України.

7 жовтня, у понеділок зранку, на честь делегації з України у резиденції міської влади Гіжицька відбулася офіційна зустріч.

Далі у супроводі посла Сейму Мирона Сича, який представляє місцеву округу в польському парламенті та є поодиноким етнічним українцем – депутатом у цьому законодавчому органі, архієпископ Євстратій відвідав у м. Бартошиці (центрі району) початкову школу і гімназію з українською мовою навчання, де зустрівся з директором пані Любою Тхір та учнями, які тепло привітали гостя з України віршами і піснями.
По цьому відбулася офіційна зустріч зі старостою Бартошицького повіту Войцехом Прокоцьким та представниками місцевої влади, у присутності духовенства греко-католицької та римо-католицької парафій.

На запрошення пароха греко-католицької громади Святого апостола Андрія священика Юлія Кравецького владика відвідав храм та мав спілкування з парафіянами.
Цього ж дня по обіді архієпископ прибув до міста Гурово Ілавецьке, де мав зустріч з бурмістром Яцеком Косткою, відвідав місцевий греко-католицький храм Воздвиження Чесного Хреста, де поспілкувався з парохом священиком Іваном Лайкошем, а також мав зустріч з війтом гмини (голова сільської округи) Гурова Ілавецького Боженою Ольшевською-Світай.

Увечері відбулася зустріч владики Євстратія з колективом Української гімназії та ліцею в Гурові Ілавецькому – найбільшого україномовного навчального закладу в Польщі, – а також з іншими поважними особами: вищезгаданими старостою В. Прокоцьким, бурмістром Я. Косткою, війтом Б. Ольшевською-Світай, парохом греко-католицької громади у м. Ельблонзі протоієреєм Андрієм Сорокою та римо-католицьким деканом священиком Йосифом Гаврильчиком. Біля школи архієрея зустріла директор пані Марія Ольга Сич, а в холі – учні в українському вбранні з традиційним хлібом на рушнику.
Вів зустріч посол Сейму Мирон Сич. Під час спілкування владика розповів про релігійну ситуацію в Україні та про місце і роль Київського Патріархату, а також про поїздку делегації релігійних провідників до Брюсселя і спільне звернення десяти українських конфесій на підтримку європейської перспективи для України. Після виступу архієрей відповів на численні питання.

Увечері того ж дня відбулося прийняття на честь гостя, на якому були присутні вищезгадані світські та релігійні діячі.

На третій день візиту, 8 жовтня, у вівторок зранку, владика Євстратій та пан Мирон Сич завітали до Лідзбарка Вармінського, де відвідали замок Миколая Коперніка та мали спілкування з віце-старостою повіту Ярославом Когутом.

Після цього в Ольштині, центрі воєводства (місто має 180 тис. мешканців), на місцевому радіо відбувся запис інтерв’ю для двох радіопрограм – польською і українською мовами. Українську програму вів голова місцевого осередку ОУП Степан Мігус.

Архієпископ Євстратій також зустрівся з єпископом Євангелицької Церкви (лютеран Аугсбурського сповідання) Рудольфом Барановським, ознайомився з історією цієї Церкви та її сучасною діяльністю, зокрема з численними благодійними проектами.

В офіційній резиденції влади воєводства архієпископа Євстратія прийняв віце-маршалок Ярослав Солома. Також владика дав інтерв’ю телебаченню TVP.

Далі архієрей зустрівся з митрополитом-емеритом Вармінським РКЦ архієпископом Едмундом Піщчем. Спілкування продовжилося за обідом, де до зустрічі долучився парох місцевої громади УГКЦ.

Після обіду архієпископ Євстратій поспілкувався з воєводою Мар’яном Подзєрським та його співробітниками. На завершення перебування в Ольштині владика відвідав осередок дияконії Євангелицької Церкви – Дім допомоги «Лаурентіус», де проживають люди похилого віку, а також проводиться навчання волонтерів, які опікуються мешканцями цього закладу.

Увечері цього ж дня архієпископ Євстратій у супроводі посла Сейму Мирона Сича, на запрошення Владислава Каневського, заступника Посла України в Польщі, відвідав Українське Посольство у Варшаві, де відбулося спілкування з представниками української громади на чолі з головою ОУП Петром Тимою. На честь гостей Посольство організувало святкову вечерю.

9 жовтня, на четвертий день візиту, зранку в монастирі Чину святого Василія Великого (ЧСВВ) архієпископ Євстратій мав зустріч із митрополитом Перемишльсько-Варшавським УГКЦ Іваном Мартиняком, єпископом Вроцлавсько-Гданським УГКЦ Володимиром Ющаком та протоігуменом провінції ЧСВВ ієромонахом Ігорем Гарасимом.
Потім архієпископ Євстратій та посол Сейму Мирон Сич мали зустріч із секретарем стану (першим заступником міністра) Міністерства адміністрації і цифризації Польщі Станіславом Гусковскім, який в польському уряді відповідає за релігійні питання, справи національних та етнічних меншин.

Після цього до програми візиту долучився архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, який прибув з України. О 12 годині архієреї Київського Патріархату зустрілися з віце-маршалком Сейму (заступником голови парламенту) Цезарем Грабарчиком та його співпрацівниками. Пан Грабарчик є співголовою (разом із заступником Голови Верховної Ради України Русланом Кошулинським) Міжпарламентської асамблеї України та Республіки Польща. У зустрічі також брав участь заступник Посла України Владислав Каневський.

Після обіду архієреї відвідали Сейм Республіки Польща. Біля пам’ятних таблиць на честь загиблих під час фашистської окупації Польщі депутатів Сейму, а також жертв авіакатастрофи під Смоленськом 10 квітня 2010 р. вони склали шану. Також відбулася низка інтерв’ю для польських телебачення і радіо та для «Радіо Свобода». Владики відвідали Парламентський клуб (фракцію) партії «Громадянська платформа» (яка є правлячою зараз у Польщі), до якої належить також посол М. Сич, зал засідань Сейму та ознайомилися з побутом польських парламентарів.

Увечері того ж дня в парламентському комплексі відбулося прийняття на честь архієреїв Київського Патріархату. В ньому взяли участь близько 15 депутатів Сейму, які минулого року брали участь у місії спостереження за виборами в Україні та відвідували Київську Патріархію. Спілкування пройшло у дружній атмосфері.

10 жовтня, в останній день візиту, архієпископи Іларіон та Євстратій зранку в приміщенні Міністерства закордонних справ Республіки Польща мали зустріч із заступником міністра Катажиною Пельчиньскою-Наленьч та її співробітниками. В міністерстві пані Пельчиньска-Наленьч відповідає за польсько-українські відносини та, зокрема, сприяння з боку Польщі європейській перспективі для України. У зустрічі брали участь також посол Сейму Мирон Сич та заступник Посла України Владислав Каневський.

Остання офіційна зустріч візиту відбулася в Сеймі Республіки Польща, де владики мали спілкування із Гжегожем Схетиною – головою Комісії Сейму в закордонних справах.
Подякувавши панові Мирону Сичу за чудову організацію візиту та плідну працю, архієреї відбули на варшавське кладовище «Воля», де біля пам’ятних хрестів вшанували жертв Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років та Борців за волю України – похованих тут воїнів УНР. Владики поклали квіти, запалили свічу та проспівали «Вічну пам’ять».

Після цього ієрархи відбули до аеропорту, звідки відлетіли до Києва.

Протягом усього візиту під час зустрічей обговорювалися дві основні теми: польсько-українська співпраця та європейська перспектива для України. Також владики інформували співрозмовників про релігійну ситуацію в Україні, про стан і перспективи Київського Патріархату, розвиток міжконфесійної співпраці.

За матеріалами Прес-центру Київської Патріархії