10-11 січня 2014 р. в Києві відбулися урочисті заходи з нагоди 80-ліття від дня народження першого всенародно обраного Президента України Леоніда Макаровича Кравчука. Секретар Священного Синоду архієпископ Чернігівський Євстратій супроводжував на урочистостях Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.

Разом з Предстоятелем святкові події також відвідали патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній та керуючий справами Патріархії єпископ Вишгородський Агапіт.

10 січня 2014 р. в національному культурно-художньому музейному комплексі «Мистецький Арсенал» розпочалася фотовиставка, присвячена життєвому та професійному шляху першого Президента України Леоніда Макаровича Кравчука «Леонід Кравчук: 80 років з Україною». Патріарх Філарет та супроводжуючі його ієрархи оглянули виставку, мали спілкування з гостями свята.

 «Леонід Макарович як перший президент України має непересічне значення для України, – прокоментував газеті «День» Святійший Патріарх роль ювіляра в історії України. – Те, що він зробив у 90-х роках, відбивається на нашому сьогоденні. Дві головні речі. Перша – Біловезька пуща, де підписали угоду про розпуск Радянського союзу. Якби цього юридичного документа не було, то Росія володіла б Україною до сьогодні. Суверенітет, який проголосила Верховна Рада, не мав би ніякого значення. Тепер же Росія немає ніяких юридичних підстав втручатися у справи нашої незалежної держави».

«Друга – референдум 1 грудня 1991 року, який провів Леонід Макарович, – продовжує Патріарх Філарет. – Цей референдум має велике значення, бо свідчить про те, що народ України хоче мати свою незалежну державу. Ще одна дуже важлива обставина. Коли Леонід Макарович йшов на перші президентські вибори, його гаслом було: «Незалежній державі – незалежну церкву!». Хоча ми до цього – 3 листопада 1991 року на Помісному соборі у Києво-Печерській Лаврі, проголосили, що українській церкві потрібна автокефалія (незалежність). Кравчук фактично слідував за нашим рішенням. Але те, що він йшов на вибори з таким гаслом, дало йому перемогу».

Наступного дня, 11 січня ввечері у Національному театрі опери ім. Шевченка відбувся урочистий вечір та концерт, присвячені ювілею. Перед початком заходи Патріарх і перший Президент України тепло привіталися та мали тривале спілкування.

Зі сцени театру Святійший Владика виголосив вітальне слово на адресу ювіляра, підкресливши його особливий внесок у розбудову незалежності України та сприяння утвердженню Помісної Української Православної Церкви – Київського Патріархату. На знак поваги до Леоніда Кравчука та з нагоди 80-ліття від дня народження Патріарх Філарет нагородив його орденом святого великомученика Юрія Переможця. Також ювіляру була піднесена корзина квітів.

Після вітального слова Мирослава Вантуха – Героя України, народного артиста України, лауреата Шевченківської премії, – та слова-відповіді самого ювіляра розпочався концерт, який серед інших почесних гостей переглянули також Патріарх Філарет і супроводжуючі його ієрархи.

Прес-служба Чернігівської єпархії