15 січня 2014 р. відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності. З благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета та на запрошення глави Комітету народного депутата України В'ячеслава Кириленка, у засіданні взяв участь архієпископ Чернігівський Євстратій, секретар Священного Синоду Київського Патріархату.

Головним питанням, яке розглядалося Комітетом, став лист Міністерства культури України до керівництва УГКЦ від 3 січня ц.р. щодо звершення богослужінь на Майдані Незалежності в Києві та негативна реакція на нього релігійних діячів і суспільства.

Від імені Київського Патріархату архієпископ Євстратій підтвердив позицію з порушеного питання, викладену напередодні у Заяві Прес-центру Київської Патріархії.

Владика Євстратій наголосив на небезпеці того, що лист з боку Мінкультури створює конфлікт між Церквою та державою, а реакція на нього втягує Церкву в політичне протистояння, створює у суспільстві хибну уяву про Церкву як учасника акцій протесту, а не миротворця та посередника у діалозі протиборчих сторін. Він заявив, що такого роду листи можуть спричинити міжконфесійне напруження та зашкодити міжрелігійному миру, який останні роки був серед здобутків Української держави.

Також ієрарх зауважив, що хоча у Законі України Про свободу совісті міститься норма про необхідність за 10 днів отримувати дозвіл від місцевої влади на проведення релігійних подій поза межами храмів, місць поховання чи паломництва, однак ст. 39 Конституції України встановлює, що для проведення мирних зібрань достатньо лише повідомити органи місцевого самоврядування про час і місце зібрання. Ця колізія виникла через те, що Закон приймався у 1991 р., а Конституція України – у 1996 р., але очевидно, що норми Конституції є вищими норм Закону та мають пряму дію.

На завершення свого виступу архієрей закликав, попри накал пристрастей та емоційність в оцінках що звучать, в тому числі на засіданні, зробити конструктивіні висновки, які би не посилювали конфлікт, а сприяли його розв'язанню.

У підсумку засідання Комітет прийняв рішення звернутися до Міністерства культури з вимогою відкликати лист, спрямований до УГКЦ.

 

Посилання до теми: Заява Прес-центру Київської Патріархії щодо листа Міністерства культури України до Глави УГКЦ

 

Прес-служба Чернігівської єпархії