Відбулися зустрічі з експертами, державними, громадськими та релігійними діячами Німеччини.

1 липня 2015 р. в рамках візиту делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій відбулася низка заходів.

Зранку члени делегації зустрілися з доктором Дірком Крьогелем, заступником уповноваженого з питань Церков, релігійних і світоглядних організацій Канцелярії сенату м. Берлін. Пан Крьогель, який відповідає у владі столиці Німеччини (яка також має статус федеральної землі) за взаємодію з релігійною спільнотою, розповів присутнім про релігійну ситуацію в Берліні, зміни, які відбулися як протягом минулого століття, так і безпосередньо після падіння Берлінського муру. Були відзначені дві тенденції, характерні для Берліна в останній час – збільшення частки невіруючих та агностиків серед населення, а також поступове зростання мусульманської громади міста, яка за кількістю приблизно дорівнює католицькій громаді (300 і 330 тисяч відповідно, всього у Берліні проживає близько 3,5 мільйони чоловік).

Д-р Д. Кьогель також розповів про міжконфесійний діалог, який ведеться у місті (перша зустріч у широкому форматі за підтримки міської влади відбулася у 2011 р.), а також відповів на питання. Зокрема він розповів про систему викладання релігії на добровільних засадах у державних школах, про питання, які виникають у відносинах з релігійними та секулярними спільнотами Берліну (секулярна Гуманістична асоціація налічує у місті близько 10 тисяч членів).

Під час наступної зустрічі, яка відбулася у відомстві Федерального Канцлера з начальником Управління зовнішньої політики, політики безпеки та розвитку Крістофом Хойсгеном і його помічниками, йшлося про нинішню ситуацію в Україні, російську агресію, участь релігійної спільноти України у встановленні миру та подоланні наслідків конфлікту. Лідери Церков і релігійних організацій підкреслили свою відданість мирному вирішенню проблеми, підтримали Мінську угоду. «Ми вдячні Німеччині та особисто канцлеру Ангелі Меркель за всі зусилля, спрямовані на припинення російської агресії проти України – зазначив Патріарх Київський і Всієї Руси-України Філарет. – І ми вважаємо, що санкції, які Європа, і зокрема Німеччина, ввели про агресора, потрібно продовжувати і посилювати аж до того часу, поки не будуть виконані Мінські домовленості, російські війська не підуть з Донбасу та не буде відновлено контроль кордону».

Пан Хойсген передав від канцлера Ангели Меркель вітання главам і представникам Церков і релігійних організацій України – учасникам делегації ВРЦіРО, відзначивши важливість їхнього візиту. Він підкреслив, що Німеччина і надалі твердо триматиметься позиції щодо незаконності анексії Росією Криму та наполягатиме на повному виконанні духу і тексту Мінської угоди.

Також учасники зустрічі обговорили інші питання, зокрема підтримку Радою необхідних реформ і боротьби з корупцією в Україні.

Наступною була зустріч у Католицькому офісі із заступником його керівника пані Катариною Єштедт. Офіс представляє Конференцію католицьких єпископів Німеччини у суспільно-політичних справах та у зв’язках з органами влади країни, а також координує роботу відповідних земельних офісів і співпрацює з подібним офісом, який представляє католицький єпископат країн ЄС у Брюсселі та підтримує взаємодію з європейськими інституціями.

Від імені делегації Верховний Архієпископ УГКЦ Святослав Шевчук подякував католицькому єпископату Німеччини за послідовну позицію підтримки України, яка виявилася в тому числі у нещодавній заяві, а також за велику гуманітарну допомогу, яку збирає і передає Католицька Церква у Німеччині для українських потреб.

Пані Єштедт розповіла про завдання офісу, його роботу, а також актуальні проблеми, які стоять перед ним. Зокрема, саме у цей час у Бундестазі (парламенті) ФРН відбувалися дебати з приводу так званої «допомоги у самогубстві», тобто наданні організованих послуг тим, хто бажає покінчити з собою. Католицька Церква у Німеччині разом з Євангелічно-Лютеранською Церквою виступила проти такої діяльності та підтримала законопроект про кримінальну відповідальність за надання «допомоги у самогубстві». Також учасники зустрічі довідалися про історію відносин між політичним середовищем і Церквою в повоєнний період, про взаємодію Католицької Церкви з іншими Церквами та релігійними організаціями Німеччини.

Останньою цього дня стала зустріч в офісі Євангелічної Церкви Німеччини з уповноваженим Ради доктором Мартіном Дуцманом. Пан Дуцман розповів про нинішній стан лютеранської і протестантської спільноти у ФРН, про історію взаємовідносин з державою, про взаємодію з іншими конфесіями, а також про актуальні питання і виклики, які стоять зараз перед ЄЦН. Під час жвавої та дружньої розмови відбувся обмін думками про релігійну стацію в Німеччині та в Україні, миротворче служіння Церкви, її соціальну позицію. Гостям з України було цікаво довідатися про участь ЕЦН у подоланні наслідків нацизму в Німеччині, початок чому було покладено у жовтні 1945 р. покаянням Євангелічної Церкви за співпрацю з гітлерівським режимом.

За вечерею того ж дня учасники поїздки привітали з іменинами архієпископа РКЦ в Україні Петра Мальчука, які він відзначав напередодні.

2 липня 2015 р. зранку відбулася зустріч з радником-посланником Посольства України у ФРН паном Василем Химинцем, який передав вітання від Посла України (пан Посол в цей час перебував з робочим візитом на півночі Німеччини) та розповів про діяльність Посольства. Члени делегації поділилися з паном В. Химинцем своїми враженнями від поїздки та розповіли про діяльність Всеукраїнської Ради Церков і Релігійних організацій.

Після цього у широкому колі представників державних інституцій Німеччини, експертів, кореспондентів провідних видань в приміщенні Академії Фонду Конрада Аденауера відбулася конференція «Релігійні громади в Україні та конфлікт на сході країни». Під час конференції протягом близько трьох годин її учасники мали можливість почути позиці всіх членів української делегації та відповіді на свої питання.

Після обіду делегація ВРЦіРО відвідала Мечеть мучеників та культурний центр при ній, де зустрілася з керівником місцевої релігійної громади паном Ендером Цетіном. Пан Цетін розповів про історію мечеті та кладовища при ній, а також про діяльність культурного центру, одним із завдань якого є також і налагодження міжконфесійного діалогу, сприяння подоланню радикалізму в ісламському середовищі.

Останньою цього дня була зустріч з монсеньйором Йоахимом Зимоном, керуючим військовим деканом, Уповноваженим Офісу Католицької Церкви при підрозділах Бундесверу (армії Німеччини). Отець Йоахим детально розповів про діяльність капеланів у німецькій армії, про її правову основу, проблеми, з якими стикається Церква і капелани, а також відповів на питання гостей з України.

Спілкування продовжилося за гостинною вечерею, яка чекала на українську делегацію у трапезній залі Офісу.

3 липня 2015 р. за сніданком члени делегації зустрілися з рабином Даніелем Альтером, представником Єврейської громади Берліну, який розповів про історію громади, її сучасний стан, а також про подолання антисемітизму і налагодження міжконфесійної співпраці.

Того ж дня делегація Ради відбула літаком до Києва.

* * *
Учасники поїздки висловлюють сердечну вдячність Фонду Конрада Аденауера, його представництву в Україні на чолі з пані Габріеле Бауманн, координатору Анні Портновій, перекладачам Юрію Сільвестрову та Віталію Климченку за чудову організацію і проведення візиту.

Прес-центр Київської Патріархії