Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

З 9 по 13 квітня 2011 р. в Києві на запрошення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета перебувала офіційна делегація Церкви Англії. Відбулися зустрічі з Патріархом Філаретом та керівниками інших Українських Церков. Делегацію супроводжував єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон.

 

 

До складу делегації входили єпископ Уейкфілду Стівен Платтен – голова літургічної комісії Англіканської Церкви, який також відповідає за екуменічні зв’язки, член Палати лордів Британського парламенту, а також два священики Англіканської Церкви – секретар Архієпископа Кентерберійського (духовного глави Англіканського співтовариства) у екуменічних справах канонік Джонатан Гудал і відомий англіканський богослов-літургіст, спеціаліст з православної літургіки канонік Х’ю Уайбру. Також делегацію супроводжує глава Євангельської Баптистської Церкви Грузії архієпископ Малхаз Сонгулашвілі, який зараз займається у Англії науково-богословською діяльністю.

Метою приїзду делегації було встановлення офіційних і дружніх відносин між Церквою Англії та Українською Православною Церквою Київського Патріархату. Також під час візиту відбулися зустрічі з представниками християнських церков України. Іноземна делегація мала можливість познайомилися із загальною  релігійною ситуацією в Україні.

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Перша частина делегації у складі священиків Джонатана Гудала і Х’ю Уайбру, а також архієпископ Малхаз Сонгулашвілі прибули до Києва в суботу, 9 квітня. З благословення Предстоятеля УПЦ Київського Патріархату делегацію зустрічали і супроводжували: єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон та протоієреї Микола Салабай і Ніколоз Інасарідзе.

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

 Зранку в неділю, 10 квітня, вони були присутні за патріаршим богослужінням у Володимирському кафедральному соборі, після завершення якого мали можливість звернутися до віруючих. Далі гості мали спілкування у Патріаршій резиденції з Предстоятелем Київського Патріархату Святійшим Патріархом Філаретом, а також з архієреями УПЦ КП – єпископом Чернігівським і Ніжинським Іларіоном, секретарем Священного Синоду єпископом Васильківським Євстратієм і керуючим справами Київської патріархії єпископом Вишгородським Агапітом. Після обіду гості оглянули Михайлівський Золотоверхий монастир.

Візит Англіканської делегації в Київ

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Візит Англіканської делегації в Київ

11 квітня, у понеділок, священики Дж. Гудал, Х. Уайбру та архієпископ М. Сонгулашвілі прибули до Київської православної богословської академії. У Актовій залі академії, після представлення членів делегації професорсько-викладацькому складу та студентам, відбулася лекція священика Уайбру про західне бачення православної літургіки. В цей час канонік Гудал та архієпископ Сонгулашвілі провели зустріч з ректором КПБА єпископом Вишгородським Епіфанієм. Учасники зустрічі обмінялися думками щодо особливостей богословської освіти у Англіканській Церкві та в Київському Патріархаті, обговорили можливі напрямки розвитку співробітництва у науковій сфері. Після завершення лекції священика Уайбру владика ректор провів для іноземних гостей екскурсію по навчальному корпусу КПБА.

О 13 годині знайомство іноземних гостей з українським релігійним життям продовжилося у офісі УГКЦ, де відбулася їхня зустріч з Верховним Архієпископом Любомиром Гузаром, екс-главою Греко-Католицької Церкви. В цей час до розмови приєднався єпископ Стівен Платтен, який щойно прибув літаком з Англії. На зустрічі також були присутні священик УГКЦ Ігор Шабан та єпископи Київського Патріархату Іларіон і Євстратій. Під час розмови учасники торкнулися широкого кола питань – як внутрішніх українських, так і міжнародних. Зустріч пройшла у дружній атмосфері.

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

О 14.30 англіканська делегація в повному складі разом з архієпископом Малхазом прибула до Патріаршої резиденції, де відбулася офіційна зустріч з Патріархом Київським Філаретом. На зустрічі також були присутні єпископи Іларіон, Євстратій, Епіфаній та Агапіт і священики Ніколоз Інасарідзе та Микола Салабай.

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Патріарх і закордонні гості розповіли один одному про релігійне життя в Англії та в Україні, відповіли на питання. Святійший Владика підкреслив, що з Англіканською Церквою у нього пов’язані особливі спогади, адже саме до неї відбулася у 1955 р. його перша закордонна подорож, в якій він взяв участь у складі делегації РПЦ. Патріарх розповів про те, що особисто був знайомий з усіма попередніми Кентерберійськими архієпископами, починаючи з Джеффрі Фішера.

Візит делегації Англіканської Церкви в Київ

Учасники зустрічі обмінялися думками про стан і перспективи екуменічного діалогу, про виклики, які постають перед християнськими Церквами у сучасній Європі. Святійший Патріарх особливо підкреслив спільний обов’язок християн підтримувати в суспільстві традиційні моральні та сімейні цінності. «Без збереження суспільної моралі, без міцної сім’ї європейська цивілізація приречена на загибель» – зазначив Святійший Філарет.

Велику цікавість у закордонних гостей викликала інформація про діяльність Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Тема роботи цього представницького міжконфесійного органу протягом численних зустрічей не раз обговорювалася главами та представниками Київського Патріархату, УГКЦ, РКЦ в Україні, протестантських Церков. Всі, хто згадував про ВРЦіРО, відзначали як цілком позитивний, досвіт своєї роботи в ній.

На закінчення зустрічі Патріарх Київський Філарет, на знак поваги, а також за сприяння в утвердженні християнської співпраці між Православною і Англіканською церквами та за налагодження дружніх відносин між Англійською Церквою і Українською Православною Церквою Київського Патріархату нагородив єпископа Стівена Платтена і архієпископа Малхаза Сонгулашвілі орденами Христа Спасителя, а каноніків Джонатана Гудала і Х’ю Уайбру – орденами Юрія Переможця. Учасники зустрічі також обмінялися пам’ятними подарунками, після чого відбувся офіційний обід, даний Патріархом на честь гостей.

Після обіду о 17.00 іноземні гості у супроводі єпископів Іларіона і Євстратія відвідали з візитом єпископа Римсько-Католицької Церкви в Україні Станіслава Широкорадюка. Владика Станіслав і настоятель католицького храму святого Олександра отець Олександр Гурський розповіли про історію та відродження цього храму. Після невеликої екскурсії спілкування продовжилося у неформальній обстановці за кавою. Владика Станіслав розповів про життя РКЦ в Україні, а також відповів на питання гостей.

12 квітня, у вівторок, насичена подіями програма візиту продовжилася о 8.30 зустріччю в Апостольській нунціатурі (посольстві) Ватикану в Києві.

О 10.00 делегацію Англіканської Церкви і супроводжуючих осіб у приміщенні парламентських комітетів прийняв голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, народний депутат України Володимир Яворівський. Ця зустріч була особливо цікавою з огляду на те, що за своєю духовною посадою єпископ Стівен Платтен є членом Палати лордів Британського парламенту. Під час обміну думками єпископ Стівен відзначив, що для Церкви Англії, як і для британського суспільства, важливим є підтримувати високі стандарти свободи совісті та віросповідання, в тому числі й в Україні. Тому він, а також інші діячі Англіканської Церкви, з великою зацікавленістю ставляться до державно-церковних і міжконфесійних відносин в Україні, бажаючи сприяти їх успішному розвитку на демократичних засадах.

Після цієї зустрічі об 11.00 членів англіканської делегації у своїй резиденції у Києво-Печерській лаврі прийняв митрополит Володимир, глава УПЦ (МП).

О 13.00 програма візиту була продовжена зустріччю закордонних гостей з керівниками протестантських конфесій України – головою Всеукраїнського союзу об’єднань євангельських християн – баптистів В’ячеславом Нестеруком та старшим єпископом Церкви християн віри євангельської України (п’ятидесятників) Михайлом Паночком. У зустрічі, яка відбулася в приміщенні канцелярії ВСОЄХБ, взяли участь також керівник громадської організації Інститут релігійної свободи Олександр Заєць і експерт ІРС Максим Васін.

Глави протестантських Церков розповіли про свої конфесії, їхнє життя в часи СРСР і тепер, в незалежній Україні, а іноземні гості – про мету свого візиту в Україні. Після цього відбувся обмін думками з широкого кола питань, основним з яких було питання плідної міжконфесійної співпраці в рамках ВРЦіРО, Наради представників християнських Церков України, Ради євангельських протестантських Церков Україні.

Після обіду іноземні гості у супроводі єпископа Іларіона відвідали собор Святої Софії Київської.

Насичена програма вівторка завершилася відвіданням Свято-Михайлівського Видубицького монастиря, де гостей зустрів намісник, єпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній. До цієї обителі на офіційну прощальну вечерю прибув також Святійший Патріарх Філарет. Під час вечері у неформальній обстановці відбувся обмін думками і враженнями щодо візиту. Всі учасники висловили впевненість у тому, що цей візит – вдалий початок і запорука плідної співпраці Англіканської Церкви і українських Церков загалом та Київського Патріархату зокрема.

Про завершення візиту та відбуття англіканської делегації на Батьківщину читайте у завтра, 13 квітня.

Фото: прес-центру Київської Патріархії та прес-служби Чернігівської єпархії

Прес-центр Київської Патріархії