храм святої великомучениці Катерини в м.ЧерніговіЗаява прес-служби Чернігівської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату з приводу інтерв’ю , яке дав прес-секретар Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Московського Патріархату) прот. Захарія Керстюк інтернет-виданню «Високий вал» з питання можливого завершення конфесійного протистоянні навколо храму св.вмч.Катерини м.Чернігова.
Ми неодноразово закликали братів з Чернігівської єпархії УПЦ(МП) до вирішення цієї проблеми мирним шляхом. Ми християни – православні, які повинні у своєму житті керуватися заповідями Божими про любов до Бога і любов до ближнього. Протистояння, яке відбувається навколо храму, не сприяє вирішенню болісного питання, кровоточивої рани нашого суспільства – розколу в українському Православ’ї. Ми схвалюємо позицію високопреосвященнійшого архієпископа Чернігівського і Новгород-Сіверського Амвросія стосовно того, щоб цей конфлікт навколо храму вирішився мирним шляхом, про що повідомив прот. Захарія Керстюк «Високому валу» 23 грудня 2008р. Але щоб бути правдивими і нелицемірними, ми повинні дати свої коментарі стосовно його останнього інтерв’ю.

В Радянському союзі всі храми були держвною власністю, але після 1991 р. ситуація змінилась. Офіційно, колись єдина, РПЦ в Україні не діє, претендувати на культові споруди можуть не тільки лише УПЦ (МП) – що є гілкою цієї Церкви в Україні, але і УПЦ Київського Патріархату, як Церква українського народу, проте вирішує ці питання державна адміністрація.

В якійсь мірі правильно зауважив отець Захарія, що єпархія (УПЦ МП) не має до цього стояння ніякого відношення, бо люди, які відвідують намет біля храму, офіційно навіть не зареєстрували статут громади.

На слова прот. Захарії: «…депутати виражали своє волевиявлення. Не дивлячись на це, ніхто не визнає це рішення, і обласній адміністрації не до людей», повідомляємо наступне:

Чернігівська обласна державна адміністрація, як орган виконавчої влади, змушена задовольняти релігійні потреби віруючих всіх віросповідань, що вона і робить. Чому депутати Чернігівської міської ради не звертають увагу на волевиявлення і тих людей, які відвідують храм св. вмч. Катерини та є віруючими УПЦ Київського Патріархату. А обласна державна адміністрація якраз і не ігнорує тими людьми, які є прихожанами Катерининської Церкви, тому говорити, що облдержадміністрації не до людей – це неправда. Доречно буде сказати, що і віруючим УПЦ (МП) за останні роки були віддані теж храми (в Прилуках і інших населених пунктах Чернігівської єпархії).

Ми поважаємо право кожної політичної партії на свої погляди, але не треба забувати і поважним депутатам, що і Церква має право звершувати богослужіння в храмах, які колись були у неї забрані безбожною державою, бо храм повинен бути храмом та нести місію відродження людських душ.

Слід зазначити, що храм св. вмч. Катеринині ніхто у архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» не забирав, храм переданий у безоплатне користування Козацькій православній громаді УПЦ Київського Патріархату.

Стосовно слів о.Захарії про «компроміс з місцевою владою, у плані, що нам вони зможуть віддати Іллінську церкву, не все ж їм віддавати…або землю під будівництво храму виділити тим людям, які стоять у наметах» зазначимо:

Чернігівській єпархії УПЦ (МП) були передані:
Свято-Троїцький собор з приміщеннями;
Єлецький монастир;
Храм Казанської ікони Божої Матері, звершуються богослужіння в Спасо-Преображенському соборі.

Заради правди, слід відмітити такий випадок, коли свого часу була зареєстрована громада УПЦ Київського Патріархату та статут монастиря в с. Густиня Прилуцького району, але буквально фізично громада була викинута з монастиря. (зараз це Густинський жіночий монастир у складі УПЦ(МП)).

Чи ці пікети, намет, протистояння, емоції слугують на користь Церкви, суспільству і Чернігову зокрема? А для віруючих , які відвідують намет поблизу Катерининського храму, є всі умови для задоволення своїх релігійних потреб в багатьох, слава Богу, храмах Чернігова.

Чернігівська єпархія УПЦ Київського Патріархату нічого не пише «порочного» про Чернігівську єпархію УПЦ МП та архієпископа Амвросія. Але достатньо лише проглянути «Троїцькі вісники» - ваше періодичне видання, щоб переконатися, хто ж розпалює ворожнечу і ображає релігійні почуття віруючих УПЦ Київського Патріархату.

На завершення повідомляємо наступне: Чернігівська єпархія УПЦ Київського Патріархату, як і преосвященнійший єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон, готова до спілкування та співпраці. Не дивлячись на те, скільки зла і бруду було направлено на нашу Церкву, зокрема на Предстоятеля – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, ми готові до діалогу і бажаємо цього.

У людей, в сьогоднішньому секуляризованому світі, дуже багато проблем, які треба вирішувати нам спільними зусиллями. Ми повинні усвідомити, що наша боротьба повинна бути проти гріха та проти духів злоби піднебесної…

Незабаром весь християнський світ буде святкувати велике свято людського спасіння – Різдво Христове. Ми всі знаємо, що Господь наш Ісус Христос приніс у світ мир, про який викликували ангели на небі: «Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління»(Лк. 2, 14). Давайте прислухаємось до Божого слова та будемо миротворцями, адже «вони синами Божими назвуться»(Мф. 5, 9).

Прес-служба Чернігівської єпархії
Української Православної Церкви Київського Патріархату