altархієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія
боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним
Чернігівської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату

 
Всечесні отці, дорогі брати і сестри!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Слова, які ми щойно промовили, – не просто традиційне вітання з нагоди Великодня. Вони є сповіданням нашої віри в те, що Ісус є воістину Христос, тобто Месія. Віри, що це є обіцяний Богом Спаситель, який прийшов у світ для визволення нас від рабства гріху і смерті.

Сповідуючи, що Спаситель воістину воскрес, ми також визнаємо, сповідуємо і приймаємо все, що пов’язане з Христовим Воскресінням – від старозавітних пророцтв про прихід Месії, через Боговтілення, земне служіння і проповідь Сина Людського, Його страждання і смерть на Голгофі – до Вознесіння, Зішестя Святого Духа і створення Церкви. Бо всі ці події нерозривно пов’язані одна з одною в єдине ціле – у справу спасіння нас усіх разом і кожного зокрема.

Тому Воскресіння Христове – це не лише історична подія майже двохтисячолітньої давності, а це подія, яка має безпосереднє відношення до кожного з нас.

Бог сотворив людину для блаженного, вічного, безсмертного життя. Але через гріхопадіння наших прабатьків людство відірвалося від єдності з Творцем – з Богом, єдиним джерелом життя. В наше буття увійшов гріх, який є спротивом благій волі Божій, бунтом людини проти Бога. Гріх спотворив саму природу людини, наслідком чого є страждання, тління, смерть.

Як той, хто загрузає у болоті, може врятуватися лише знайшовши точку опертя, так само і кожна людина та все людство загалом для звільнення від рабства гріху і смерті мають потребу в духовному оперті. І це опертя дає лише Спаситель.

Ісус Христос, як Син Божий, має всю божественну силу і владу звершувати наше спасіння. Одночасно як Син Людський Він має єдину природу з нами і тому все, звершене Ним і через Нього, стає відкритим і для кожного з нас.

Писання свідчить: «Як смерть через людину, так через людину i воскресіння мертвих. Як в Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть» (1 Кор. 15:21-22). Ці слова означають, що як через гріхопадіння Адама смерть увійшла в світ і діє в кожному з нас, так через воскресіння Христове звершена перемога над смертю і прийде час, при кінці світу, коли всі воскреснуть для життя вічного.

Загальне воскресіння мертвих обов’язково станеться, незалежно від того, вірить в це людина чи ні. І вічне життя чекає на кожного з нас. Але вічність ця буде різною: для праведників, які виконували заповіді Божі, викорінювали в собі та у світі зло, це буде блаженне вічне життя з Богом; а для грішників, які відкидали Божу волю, жили у гріхах і примножували зло – це будуть вічні страждання.

Тому коли ми сповідуємо істинність воскресіння Христового, ми тим самим визнаємо, що є вічне життя, яке відкрите нам через Воскреслого Спасителя, та закликаємо самих себе і один одного робити все, щоби увійти у блаженне життя в Царстві Божому, а не бути засудженими на вічні страждання разом з дияволом і тими, хто служив йому.

Бо той, хто виконує волю Божу, є вірний слуга Божий, про якого Христос говорить: «Хто Мені служить, нехай за Мною йде; і де Я, там і слуга Мій буде. І хто Мені служить, того вшанує Отець Мій» (Ін. 12:26). А хто грішить і чинить зло, той виконує волю диявола і є його рабом та успадкує осудження свого господаря.

Воскресіння Христове утверджує в нас віру в перемогу правди, добра, справедливості. Хоча ця перемога ніколи не буває без боротьби. І боротьба ця відбувається як у цілому світі, так і особливо – в душі кожного з нас. Але якщо будемо трудитися і боротися зі злом – то з Божою допомогою обов’язково переможемо так, як і Христос переміг гріх і смерть, воскреснувши з мертвих.

Сьогодні ми святкуємо найбільшу перемогу в історії, радістю наповнюються наші серця і душі наші відчувають, що це – і наша перемога, якщо ми прагнемо подолати зло.

З цією перемогою, зі Світлим Воскресінням Христовим, сердечно вітаю боголюбивих пастирів, чесне чернецтво та всіх вірних чад Православної Церкви у Чернігово-Сіверському краї, як вірних Київського Патріархату, так і братів та сестер з Московського Патріархату, і всіх християн.

Вітаю також державну і місцеву владу, військовослужбовців та правоохоронців, які несуть служіння українському народу і захищають мир та спокій в нашому рідному домі.

Наша держава зараз проходить через складні випробування, але ми маємо твердо знати – як Бог у Воскресінні Христовому переміг владу пекла над людством, так і в нинішніх подіях правда і справедливість переможуть в Україні, а всі, хто мають злі задуми проти нашої держави і українського народу, з соромом зазнають поразки.

Благодать Воскреслого Господа нашого Ісуса Христа, що укріплює і освячує, нехай буде з усіма вами! Амінь.

Воістину Христос Воскрес!

ЄВСТРАТІЙ,
архієпископ Чернігівський і Ніжинський

 

ПАСХА ХРИСТОВА, 2014 р.
м. Чернігів