rizdvo01Різдвяне послання
архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія

боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним
Чернігівської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату

 

Всечесні отці, дорогі брати і сестри!

Христос народився!

Що означають ці два коротких слова для нас, християн, і для всього світу? Вони означають, що здійснилося Боже пророцтво про пришестя у світ Переможця над силою зла, Переможця над владою гріха і навіть над самою смертю. Пророцтво, дане людям відразу після гріхопадіння і не раз повторене протягом старозавітного часу.

Перші люди, Адам і Єва, після гріхопадіння не були полишені Творцем напризволяще, не були покинуті у рабстві гріху, без надії та допомоги. Навпаки, висловлюючи людям справедливий присуд за порушення заповіді, Бог відразу дав і надію, що прийде Спаситель, який звільнить від гріховного полону, що від Жони народиться Той, хто зітре голову лукавого спокусника-змія.

І потім, з покоління до покоління, ця Божа обітниця повторювалася через пророків, нагадуючи грішникам про відповідальність за вчинене зло, закликаючи їх до покаяння, а праведників зміцнюючи у добрі та у боротьбі зі спокусами.

Бо і одні, й інші бачили силу і могутність зла, у якому після гріхопадіння опинився світ. І якби Бог не давав надію перемоги над цим злом – то ніхто би не зміг встояти у добрі. Але Отець Небесний, готуючи людство до пришестя Свого Сина і нашого Спасителя, утверджував серед людей віру в те, що торжество гріха – тимчасове, що ніч минає, а Світло Невечірнє та Сонце Правди – наближається. Те Світло, яке у темряві світить і темрява не може огорнути Його.

Звістку про здійснення довгоочікуваного народження Спасителя принесли ангели Божі. Сталося це так: «Були на полі пастухи, які стерегли нічної пори отару свою. Аж ось ангел Господній став між них, і слава Господня осяяла їх; злякалися вони страхом великим. І сказав їм ангел: не бійтеся; я благовіщу вам радість велику, яка буде всім людям. Бо нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь… І раптом з’явилося біля ангела численне воїнство небесне, яке славило Бога і викликувало: слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!» (Лк. 2:8-11, 13).

Тож коли ми у ці дні повторюємо різдвяне традиційне вітання – ми повторюємо слова ангельські, ми звіщаємо правду про те, що сповнилося давнє пророцтво і Спаситель світу, Христос, Син Божий, істинно народився від Духа Святого і Марії Діви.

А якщо Він народився – то справді, як каже Писання: «Ніч минула, а день наблизився: отже, відкиньмо діла темряви і зодягнімось у зброю світла. Як удень, будемо поводитися благопристойно, не в розгулах і пияцтві, не в перелюбстві й розпусті, не в сварках і заздрощах; а зодягніться в Господа нашого Ісуса Христа» (Рим. 13:12-14). Так закликає нас Господь через апостола Павла, і так, не самими лише словами різдвяного вітання чи святковими традиціями застілля й колядок, але і справами любові до Бога та до ближніх, боротьбою з гріхом у самих собі та зростанням у чеснотах і викоріненням пороків, ми маємо прославляти нашого Спасителя. Прославляти не лише у святкові дні, але протягом всього життя.

Сьогодні у світі, як і у дні пришестя в тілі Сина Людського, залишається багато зла. Гріх продовжує діяти в людських душах. Однак завдяки Спасителю тепер ми, як діти Церкви, маємо силу Божу перемагати зло і гріх. Ми маємо здатність сповнюватися духовним світлом, відганяти темряву і зі своїх сердець, і з оточуючого світу. У Христі Господі ми маємо тверду впевненість, що духовна боротьба, яку веде кожен християнин зокрема і всі ми разом як Церква Божа, обов’язково увінчається перемогою.

І так само, як два тисячоліття тому у Віфлеємі Давидовому сповнилися пророцтва про Месію, Спасителя світу – у належний час сповниться і наша віра в остаточну перемогу над гріхом, злом і смертю, віра у славне Друге Пришестя Сина Божого і Його вічне Царство.

Тож вітаючи одне одного зі святом Різдва Христового, будемо не ліниво працювати над собою, добро – плекати, гріховне – викорінювати, від темряви егоїзму – віддалятися, світлом любові до Бога і ближніх – наповнюватися. Ця праця не легка, цей шлях – тернистий і не простий. Але слова Писання нехай надихають нас: «Усе можу в Ісусі Христі, Який мене зміцнює» (Фил. 4:13).

Через це Послання знову і знову сердечно вітаю з Різдвом Христовим і громадянським Новоліттям усіх дітей Православної Церкви – побожних пастирів, ченців і мирян Чернігово-Сіверської землі, як тих, хто належить до Української Церкви, так і братів та сестер, які з нами є однієї православної віри, але поки що перебувають у розділенні заради підлеглості Російській Церкві. Сердечно вітаю усіх християн, які святкують Різдво Христове і прославляють народженого Спасителя. Вітаю також нашу державну і місцеву владу, військовослужбовців та правоохоронців, які несуть служіння українському народу. Закликаю всіх вірних продовжувати підносити молитви про наших захисників, про перемогу і справедливий мир для України.

Світло і радість, мир і любов, які приніс Христос Господь у світ через своє Народження, нехай допомагають нам, нехай наповнюють нас. Адже воістину ніч минула, а день наблизився, бо у Віфлеємі Давидовому

Христос народився – Славимо Його!

ЄВСТРАТІЙ,
архієпископ Чернігівський і Ніжинський

Різдво Христове 2017/18 р.,
м. Чернігів