архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія
боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним
Чернігівської єпархії Української Православної Церкви
Київського Патріархату

 

Всечесні отці, дорогі брати і сестри!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

«Нині все наповнилося світлом, небо і земля, і глибини підземнії; – радісно співає Церква у Каноні Пасхи (пісня 3) – нехай же святкує все творіння Христове Воскресіння – в Нім бо ми стверджуємось».

У церковному році є чимало свят – дванадцять найбільших, низка великих, а також дні пам’яті особливо шанованих святих. В усі ці дні ми дякуємо Богові за милість до нас, через вшанування подій священної історії навчаємося чеснотам і виконанню Господнього закону. Однак серед свят церковного року справді виняткове місце має Великдень – Пасха, Світле Христове Воскресіння.

Жодне свято не відзначається так, як це. Адже кілька тижнів через богослужіння ми готуємося до Великого посту, потім проходимо шлях подвигів Чотиридесятниці й Страсної седмиці, а від Великодня ще сорок днів будемо радісно відзначати нинішнє Свято над святами і Торжество над торжествами.

Більш того – устрій церковного календаря цілого року у основі своїй пов’язаний з вшануванням Христового Воскресіння, адже до нього приурочені щоденні літургійні читання зі Священного Писання.

Зрештою – Воскресіння Спасителя ми відзначаємо не лише раз чи кілька разів на рік, як інші святкові події, але також і щотижня, присвячуючи його вшануванню кожен недільний день.

Очевидно, що це не є випадковістю, і у такий спосіб Церква хоче привернути нашу особливу увагу до значення події Воскресіння Христового. В чому ж полягає це значення?

«Смерті святкуємо умертвіння, пекла знищення, іншого життя вічного початок» – так словами великоднього піснеспіву (Канон, пісня 7) коротко можемо відповісти на це питання.

«Смерті святкуємо умертвіння» – бо через Воскресіння Христове знищено ту владу, яку смерть мала над усім людством. Адже через гріхопадіння прабатьків ця влада стала абсолютною і безумовною – люди, сотворені Богом для вічного, безсмертного, блаженного буття, підпали під дію розпаду й тління, відходячи тілом у землю, від якої взяті. До Воскресіння Спасителя цей відхід здавався остаточним і безповоротним, але «як в Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть», свідчить нам ап. Павел (1 Кор. 15:22). Ті, хто здавалося б безповоротно відійшов – всі повернуться до життя, гроби розкриються, душі всіх померлих з’єднаються з воскреслими й оновленими тілами, щоби увійти у вічність.

«Пекла знищення» святкуємо тому, що його влада над людством вже перестала бути абсолютною і вічною – Христос воскресінням Своїм зруйнував цю владу, давши кожному з нас силу звільнитися від пекельного осудження. Якщо до Воскресіння всі люди, як грішники, підлягали осудженню, то тепер, завдяки Спасителю кожен з нас має вибір. Тепер від нас залежить – чи відкинути Бога та віддатися у полон зла, чи навпаки – відкинути зло та через Христа звільнитися від рабства гріхові. Якщо раніше дія зла в людстві була безумовною, то після Воскресіння Христового зло має над нами лише ту владу, яку ми самі дозволяємо йому над нами мати. І якщо хочемо бути вільними – через Господа Ісуса Христа маємо здатність бути вільними від гріха, зла і пекла.  

Ось ця дарована Спасителем свобода і означає «іншого життя вічного початок». Воно ще в повноті не настало, боротьба ще триває, зло і гріх ще діють в нас – але Воскресіння Христове дає нам і надію на перемогу, і силу перемагати.

Остаточно увійдемо в це нове життя лише після Другого пришестя Христового і загального воскресіння, про що ми серед іншого проголошуємо в Символі віри, кажучи: «Чекаю воскресіння мертвих і життя майбутнього віку». Але хоча це вічне життя і є справа майбутнього, однак початок його – закладається саме тепер. Врожай буде зібраний, але насіння для нього сіється зараз.

Тому свято Великодня, Світла Пасха, Воскресіння Христове – це нагадування про радість вічного блаженного життя, про перемогу над гріхом, злом і смертю. Разом з тим це також і заклик для кожного з нас і нагадування: щоби перемагати – треба боротися, щоби зібрати добрий врожай для вічності – слід щоденно трудитися, з допомогою Божою викорінюючи в собі зло і гріх.

«Ніхто нехай не ридає від убогости, тому що явилося загальне Царство. Ніхто нехай не оплакує гріхів: прощення бо засяяло із гробу! Ніхто нехай не убоїться смерти, визволила бо нас Спасова смерть» – нагадує нам святитель Іоан Золотоустий.

Розділяючи з усіма вами цю великодньою радість спасіння й перемоги, сердечно вітаю зі Світлим Воскресінням Христовим боголюбивих пастирів, чесне чернецтво і всіх вірних чад Православної Церкви у Чернігово-Сіверському краї та усіх християн, хто чує чи читає ці слова.

Вітаю також державну і місцеву владу, мужніх воїнів та правоохоронців, які в нашому краї оберігають мир і спокій та захищають Україну від агресії на Сході. Вітаю добровольців та волонтерів й усіх, хто гідно служить українському народу, турбується про нашу країну і її краще майбутнє.

Бажаю всім вам, дорогі отці, брати і сестри, духовно піднесеного й радісного Великодня, міцного здоров’я, сил і натхнення в добрих справах, злагоди з ближніми та всіх благ від Бога. А найбільше бажаю всім нам та нашій Матері-Україні – досягнення перемоги над агресором і встановлення справедливого миру!

Христос Господь, Який подолав диявола, знищив смерть і дарував нам життя вічне – нехай допоможе кожному з нас правдиво стати причасниками Його Воскресіння.  

Радіймо і веселімося, бо
ВОІСТИНУ ХРИСТОС ВОСКРЕС!

ЄВСТРАТІЙ,
архієпископ Чернігівський і Ніжинський

ПАСХА ХРИСТОВА, 2018 р.
м. Чернігів