Пам'ятник жертвам політичних репресійЗвернення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв політичних репресійДорогі брати і сестри!
Шановні співвітчизники!


Цього року 15-16 травня ми знову згадуємо жертв політичних репресій, які загинули від рук сталінських катів. Ми згадуємо тих, хто був ув’язнений у концтаборах або засланий у далекі безлюдні землі. Згадуємо знищених радянською владою священиків та віруючих. Згадуємо розкуркулених селян, розстріляну інтелігенцію, закатованих патріотів.

Пам’ять – це властивість людського розуму, яка дозволяє людині усвідомлювати саму себе. Уявімо собі, якби людина не мала пам’яті, або її пам’ять була би спотвореною чи короткою в часі. Така людина не змогла би навчитися жодної професії, вона би не була здатна до науки та освіти. Вона би взагалі нічого не могла робити – бо не знала би ані мови, ані призначення речей, ані того, де і ким вона є.

Це саме стосується і народу в цілому. Якщо народ втрачає колективну історичну пам’ять, або вона стає спотвореною – суспільство не може жити нормально. Бо замість правди люди вірять у неправду – і тому дорога їхня стає кривою і веде у пітьму, до прірви. Без пам’яті про минуле народ не матиме майбутнього.

Радянський Союз був країною, де влада спотворювала правду, викривляла історію, намагалася приховати вчинені нею злочини, називаючи своїх жертв злочинцями, а їхніх катів – героями. Саме тому ця влада і впала – бо проти неправди бореться Бог, а проти сили Його ніхто не встоїть. Важливо завжди пам’ятати, що жодна неправда не залишиться непокараною – і якщо за неї може і не покарати людський закон, то за неї покарає Бог – Нелицемірний і Правдивий Суддя.

Тому ми повинні всі разом, як єдиний український народ, відновлювати свою історичну пам’ять. Ми повинні досліджувати свою правдиву історію і свідчити про неї перед майбутніми поколіннями та світом. Розкриття правди про страшні злочини минулого  – один з найкращих способів вшановувати пам’ять жертв політичних репресій.

Але найголовніше для померлих – це молитва за них. Тому в дні, коли ми згадуємо жертв політичних репресій, помолимось за упокій душ всіх, хто загинув у ті страшні роки. Нехай Господь оселить їх у своєму Небесному Царстві!

Вічна їм пам’ять!

ФІЛАРЕТ,
Патріарх Київський і всієї Руси-України

15 травня 2010 р.