Богослужіння в храміДехто з наближених, на випадок наступаючого Великого посту, запитали преосвященного Антонія: «Як, святителю, проводити Великий піст?" На що преосвященний сказав: "Ходіть до церкви. Наша Мати Церква навчить нас, як проводити Великий піст. З молитвою з'єднайте утримання від заборонених Церквою наїдків, з посильною милостинею, а з милостинею любов, смирення та інші святі чесноти. Потрібно поговіти, посповідатися, причаститися Святих Христових Таїн, й так, ради спасіння підготувавшись, зустріти в небесній, невимовній радості Світле Воскресіння Христове».


Дійсно, людина сама спастися не може постами. Її може спасти тільки Бог Своєю благодатною силою. Саме для цього Він і прийшов на нашу грішну землю дві тисячі років тому. Своїми хресними стражданнями Він викупив нас від гріха, звільнив від пекельних мук і дав нам життя вічне. Як же сприймаємо на себе Його заслуги ми, люди, що живуть після Вознесіння Господнього? Христос по Вознесінні Своєму залишив нам Церкву. Саме тут є повнота благодаті, тут перебуває Дух Святий.

Тільки тут звершуються таїнства - священнодії, в яких невидимо діє Дух Святий: Хрещення, Миропомазання, Сповідь, Причастя, Соборування, Шлюб і Священство. Саме через ці таїнства на людину сходять Божественні дари благодаті, людина стає спільником заслуг Христових і Воскресіння, спадкоємцем життя вічного, дарованого в Христі Ісусі. Без святих таїнств, без Божественної допомоги людині спасти душу свою не можливо.

Часто диявол обманює людину думками: "Навіщо тобі йти до храму? Ти можеш і дома помолитися, щось почитати. І ти дуже змучився за тиждень, сьогодні можеш відпочити, поспати довше. А до того ж у храмі тільки осуджують, розмовляють, штовхають". І ще багато причин придумає диявол, хитрий спокусник, зробить все щоб не допустити людину до святині, щоб не випустити душу з власних кігтів.

А ти згадай слова святого Кипріана Карфагенського: «Кому Церква не мати, тому Бог не Отець». Згадай, що в храмі молитва спільна, а "де двоє, або троє в Ім'я Моє, там і Я посеред них", - обіцяв Спаситель. Тут тебе навчать жити правильно, молитися, любити. Тут сонми ангельські від самого диявола збережуть тебе. Це рай на землі, адже тут завжди Сам Бог тілесно на престолі перебуває, й ангели Йому зі страхом служать.

Ти вимагаєш Божого благословення у кожній своїй справі, готовий грозити кулаком на небо при найменшій невдачі. Хочеш щоб Бог допомагав тобі сім днів на тиждень. То чому ж не віддаси Йому хоча б ту єдину годину на тиждень, коли в храмі служиться Літургія, коли сам Христос віддає Себе на розп'яття ради тебе, грішнику? За що ж тоді милувати й нагороджувати тебе?

Якщо б керівництво твоє призначило тобі зустріч, чи насмілився б ти не прийти? А тут сам Вседержитель, Господь Сил небесних, призначає зустріч. Кожної літургії Він Сам реально, не символічно, приходить до храму, народжується, проповідує, страждає ради тебе, кожної літургії Він віддає Себе на заколення через твої гріхи, проливає Свою Пресвяту Кров ради тебе, а ти смієш не з'являтись, а тільки глузувати з Його ран, роблячи ще більші гріхи. Не приходячи, повторюєш гріх Юди, зраджуючи свого Господа.

А таїнства церковні? Без них спасти душу свою не можливо. Не можна без хрещення, бо "Коли хто не народиться від води й Духа, той не може ввійти в Царство Боже", - запевняє Христос (Ів. 3;5).

А таїнство сповіді? Христос дав апостолам владу прощати й відпускати гріхи людські: "Прийміть Духа Святого, Кому відпустите гріхи їх - тому відпустяться, а на кому зоставите - на тому зостануться" (Ів. 20:22-23). Ця влада апостольська і по сьогоднішній день перебуває тільки в Церкві, в особі її священнослужителів, ставлеників апостольських. І тільки там, при щирому покаянні, ти можеш дістати розрішення від багатьох своїх гріхів.

І таїнство Причастя Тіла і Крові Христових теж в храмі. Сам Господь застерігав: "ІСТИННО, ІСТИННО кажу вам: Якщо ви споживати не будете тіла Сина Людського й пити не будете крові Його, то в собі ви не будете мати життя" (Ів. 6:53).


Джерело: Храм святого Миколая Чудотворця (Притиска)