batiyshkaДе заховані церковні мільйони? Священики чи «сірі» банкіри? Ченці чи мафія в чорному одязі? Ці питання особливо гостро постали саме тепер, на початку нового століття.

Дивно, але коли мова заходить про священика, навіть освічені люди починають малювати в уяві такий священицький портрет, який просто не може не викликати посмішку. По-перше, він має бути неодмінно бідним і напівголодним, причому не тільки він, але і вся його сім'я. Скорботні і голодні обличчя дітей і матушки додають батюшці в очах прихожан якоїсь особливої духовної пікантності.

По-друге, бажано бути одягненим в якесь дрантя, щоб виникав втішний контраст з одягом жертводавців. Ну, а вже якщо батюшка зі здоровим кольором обличчя, в пристойній рясі і має машину, - це вже явний єретик і безбожник. Як виник цей образ в сучасних людей? Одна справа, якби це мало місце серед людей світських, але ж подібні настрої існують і серед тих, хто підкреслює свою православну позицію. Отже, ми підійшли до питання, яке вже більше двох тисяч років є причиною всіляких розбратів: чи має в Церкві бути достаток, чи вона постійно повинна ледве-ледве зводити кінці з кінцями?

Перш за все, необхідно відійти від особистих звинувачень, тобто від звинувачень на адресу якої-небудь конкретної людини.

Церква - це зріз суспільства, і, як і в будь-якому суспільстві, тут можна зустріти як людей хороших, так і негідних цього суспільства.

Як сказав один київський чернець: «Якщо ти захочеш побачити в Лаврі бруд, ти побачиш його повною мірою; якщо ж захочеш побачити святість - і її побачиш теж повною мірою». Все залежить від методу, з яким ми підходимо до розгляду будь-якого питання.

Що ми хочемо побачити? Бруд чи святиню? Кажучи мовою науковою, що таке світло? З одного боку, це частинки, а з іншого, - хвилі. Все залежить від нас, від нашого підходу. Ми пропонуємо побачити святість.

В.С.Висоцький одного разу написав: «Куполи в Росії криють чистим золотом, щоб частіше Господь помічав». Яка справді вірна християнська думка: з дня творіння, людина прагнула принести в жертву Богові найкраще, найцінніше. І не тільки куполи, але і кожен предмет церковного начиння, прагнули прикрасити якомога більше, і зовнішній вигляд храму споконвіку свідчив про духовне здоров'я місцевої церковної общини: чи піклується вона про Дім Божий? Адже, погодьтеся, кожна людина прагне якнайкраще облаштувати свою квартиру, але облаштування храму, часом, чомусь, цілком перекладається на плечі батюшки.

Храм - ваше спільне надбання! І на вас, так само як і на священику, лежить відповідальність за стан храму. І, подивіться, які великі плоди приносить ця турбота! Ось посли святого князя Володимира увійшли до Святої Софії, цього великого творіння Юстініана. «Не відали, де знаходилися: на небі чи на землі», - розповідали вони, повернувшись до Києва. Результат цих відвідин відомий - Русь прийняла Хрещення, виростивши цілий сонм святих, ставши духовною спадкоємицею зниклої Імперії, - жодна візантійська монета, витрачена на впорядкування Св.Софії, не зникла безслідно. І це не перекази «сивої старовини».

Сьогодні будується і відроджується безліч храмів. Кожному віруючому сьогодні пропонують взяти посильну участь в цьому благочестивому почині, пожертвувати на впорядкування, повернути Боже Богові.

Що ж до матеріального забезпечення священиків, необхідно відмітити, що матеріальна бідність священика - це ганьба церковної общини, ганьба прихожан, яким, м'яко кажучи, плювати на свого пастиря. Та і як вони можуть по-іншому, якщо в церкву приходять два-три рази на рік. Є навіть такий жарт: «Як не зайду в церкву, там всі паски святять». Купили і поставили свічку, поклали пару гривень в ящик для пожертвувань, і - все. А як батюшка повинен жити з сім'єю цілий рік до наступного Великодня, коли ви надумаєте зайти в храм? А як платити за опалювання в храмі, щоб не відволожився настінний розпис? А де взяти кошти полагодити купол? Ось і бігають батюшки по приймальнях бізнесменів, просячи допомоги. І, повірте, просити завжди важко. У Старому Заповіті є навіть грізне попередження: «Горе тому, хто скаже, що просити милостиню - легко».

Священик не повинен думати, де і як заробити. Він повинен віддавати себе на служіння людям, але для цього у нього мають бути «вільними руки», не повинна «боліти голова» за матеріальні проблеми.

Одного разу ми були свідками діалогу, який трапився в Одеському Успенському монастирі, коли якийсь чоловік підійшов до ченця, який заганяв машину в монастирський гараж, і сказав: «Я за свою машину убив трьох чоловік. А ти за свою - скільки?».

Чернець посміхнувся і відповів: «А я врятував одного. Він і подарував мені цю машину».

Православна Церква не створювала, на відміну від католиків, власних банків. Православна Церква не примушує, на відміну від інших релігійних общин, строго віддавати їй десятину заробітку.

Православна Церква просить тільки одного: уваги і вчинків по совісті, гідних великого звання християнина.

Написав Андрій Александров,
викладач християнської етики м.Брянка

Джерело: Православний апологетичний портал